FK Budućnost



FK Budućnost Banovići je nastao 1947. godine iz težnje rudara da se budući grad počne razvijati i na sportskom planu. Banovići su imali (i još uvijek imaju) klubove u svim granama sporta,ali Budućnost je bila uvijek "gradski miljenik". Nerijetko je glavna tribina gradskog stadiona bila dupke puna,čak i u prijeratnoj Međuopštinskoj ligi. Kompletne porodice su dolazile na utakmice,a odlazak na gostovanja je uvijek pratio makar jedan autobus i barem 20-tak auta sa navijačima. Na pojedinim utakmicama na strani je znalo biti više Banovićana nego domaćih navijača. Ipak nezaboravni događaji su bili (prije rata) utakmice Kupa Maršala Tita kada je Budućnost pobjedila u Banovićima slavni Dinamo Zagreb koji je tada trenirao Miroslav Ćiro Blažević. Poslije te utakmice u četvrtfinalu Budućnost je izvukla Hajduk Split i u dvije utakmice Splićani su bili bolji (4-1 u Splitu za Hajduk,a u Banovićima Budućnost pobijedila 2-1) i te tako prekinuli naše nade da bi Budućnost mogla napraviti podvig. Poslije toga dolazi borba za ulazak u 2. ligu Zapad. Međutim uvijek smo bili blizu,ali nikada nismo osjetili slast igranja u tom rangu. Onda dolazi rat i fudbaleri se prijavljuju masovno u ARBiH. Jedan od njih Edib Čergić-Čari daje i svoj život za domovinu.Budućnost održava Memorijalnu utakmicu (turnir) da se nikad ne zaboravi naš Čari.
Poslije rata Budućnost se brzo konsolidovala i zaigrala po prvi put u najvišem rangu. Godine 2000. igramo u prvom pretkolu kupa UEFA i izbačeni smo od češkog predstavnika Petra Drnovice. To je i bio najveći uspjeh banovićkih fudbalera.

Važno je jos spomenuti da je Rudnik Banovići uvijek stajao iza kluba,a i danas je glavni sponzor.


Grb FK Budućnost Banovići:



Himna




Rezultati 1/16 finala Kupa maršala Tita. Budućnost je napravila jednu od najvećih pobjeda u svojoj historiji i pravu senzaciju izbacivši jednog od timova "velike četvorke", slavni Dinamo iz Zagreba. Nakon regularnog dijela susreta rezultat je glasio 0-0, no prilikom izvođenja jedanaesteraca prisebniji su bili banovićki fudbaler koji su priredili veliko iznenađenje u južnoslavenskom fudbalu. Dinamo je tada sa klupe predvodio legendarni "trener svih trenera" Miroslav Ćiro Blažević.

 

Nakon velikog podviga i prolaska u 1/8 finala Budućnost je čekao još jedan velikan južnoslavenskog fudbala - splitski Hajduk. Iako su zeleno-crni bili apsolutni autsajder, uspjeli su namučiti Hajduk i zasigurno su bili tvrd orah. Nakon prve utakmice odigrane u Splitu na stadionu "Poljud" koju je Hajduk pobijedio sa ubjedljivih 4-1 šanse Budućnosti za prolazak dalje i ogroman podvig bile su ravne nuli. No, zeleno-crni su u revanšu ipak pokazali karakter i dobro su namučili goste iz Splita. Imali su Banovićani nakon prvo poluvremena vodstvo od 2-0 i igru kojom su razbili velikana, čime se vratila nada za historijski uspjeh i plasman u 1/4 finala Kupa maršala Tita. Iako je Budućnost i dalje imala igru i stvarala prilike gosti su iz jedne kontre uspjeli postići pogodak za 2-1 i time riješiti pitanje prolaska dalje. Ostao je gorak okus zbog prikazane igre koja je bila ravna tadašnjoj eliti, ali su na kraju Splićani na iskustvo prošli dalje. Ipak na kraju bio je to jedan veliki uspjeh, najveći u dotadašnjoj historiji. Hajduk je na kraju i osvojio kup, čime je rezultat Budućnosti i pobjeda u Banovićima dobila još više na značaju.


Nakon rata Budućnost je zaigrala u prvom takmičenju pod okriljem nezavisne države BiH. Na početku Budućnost nije zabilježila značajniji rezultat i igrala je u Drugoj ligi, sve do 1998. godine kada su zeleno-crni izborili plasman u Prvu ligu BiH (sadašnja Premijer liga BiH - I rang takmičenja), što je bio tada veliki uspjeh. U svojoj premijernoj sezoni u elitnom rangu Budućnost zauzima 10. poziciju što je bilo dovoljno za opstanak. Već naredne sezone 1999/00 Budućnost bilježi historijski uspjeh - vicešampionska titula i plasman u evropsko takmičenje - Kup UEFA. Fudbaleri Budućnosti su tada u svojoj grupi zauzeli prvo mjesto ispred velikog Željezničara, Širokog Brijega i Posušja. U finalu play-offa igranom protiv čitlučkog Brotnja prva utakmica odigrana u Banovićima završena je rezultatom 1-1, dok u revanšu u Čitluku nije bilo golova tako da su Čitlučani zbog gola postignutog u gostima došli do šampionske titule i plasmana u Ligu Prvaka, a Budućnost do vicešampionske titule i plasmana u Kup UEFA. U svom debitantskom nastupu u Kup UEFA Budućnost je u prvom pretkolu ispala od češkog predstavnika Petra Drnovice. Prva utakmica odigrana u Češkoj pripala je Drnovicama rezultatom 3-0, dok su i u uzvratu u Banovićima Česi slavili minimalnu pobjedu i time izborili plasman u 2. pretkolo. Tamo ih je čekao predstavnik Njemačke Munchen 1860, od koga su Česi ispali na jedvite jade.

Ekipa Budućnosti koja je u sezoni 1999/2000 osvojila vicešampionsku titulu i izborila plasman u Kup UEFA: Ibrahim Mujkić, Latif Muharemović, Suad Čičkušić, Mensur Kahrimanović, Vedran Bojić, Sabahudin Turić, Edis Kurtić, Almir Husanović, Munever Rizvić, Elvis Čergić, Zikret Kuljaninović, Igor Sliško, Kabir Smajić, Nevad Ikanović, Dževad Hevešević, Nijaz Šahbazović, Dino Dedić, Nermin Garić, Nermin Hrvat, Fikret Limić, Midhat Pirić, Damir Fazlić.




Nakon ekspanzije i velikih uspjeha banovićkog nogometa Budućnost je dosta oscilovala sa svojim nastupima u Premijer ligi. Odmah nakon osvajanja 2. mjesta zeleno-crni su u sezoni 2000/01 ispali u niži rang, da bi se ponovo vratili u Premijer ligu u sezoni 2001/02 nakon osvajanja šampionske titule u Prvoj ligi FBiH. Ponovo Banovićani nisu imali snage za opstanak u ligi pa su u sezoni 2002/03 ispali iz Premijer lige. Već naredne sezone 2003/04 Budućnost osvaja šampionsku titulu u Prvoj ligi FBiH i samim time povratak u Premijer ligu. Ovoga puta zeleno-crni nisu bili samo prolaznici jer je Budućnost osvajanjem 8. pozicije izborila opstanak i nastup u Premijer ligi i naredne sezone 2005/06. U već pomenutoj sezoni 2005/06 Budućnost je sa svega 2 boda zaostatka za zeničkim Čelikom bila relegovana u niži rang, iako su do samog kraja sezone igrači Budućnosti imali opstanak, no loše odrađen završni dio koštao ih je opstanka. Nakon toga slijedi period igranja u Prvoj ligi FBiH čak 4 sezone, da bi u sezoni 2009/10 šampionska titula Prve lige FBiH ponovo stigla u Banoviće. No, kao što je to bivalo i ranijih sezona Budućnost, uprkos ekipi koja je zasigurno imala kvalitet za opstanak, nije izborila opstanak tako da su se zeleno-crni vratili u prvoligaški nogomet gdje su ostali do današnjeg dana.